Чим закінчиться тиша?


Традиція на те вона й традиція, що її потрібно дотримуватися. Регулярно. Раз на місяць, наприклад. Або раз на рік.

Такою, можна сказати, традицією в Держгірпромнагляді України були перевірки технічного стану атракціонів напередодні літнього періоду. Десятки інспекторів Служби виходили на сотні об’єктів підвищеної небезпеки, якими користуються в основному наші діти, та перевіряли готовність атракціонів до активної експлуатації в період шкільних канікул. А якщо додати до цього ще кількадесят технічних експертів, які, власне, і проводили експертизу такого устатковання, стає зрозумілим, наскільки серйозно держава ставилася до питання безпеки своїх найменших громадян.

Зі свого боку автор цих рядків традиційно щороку звертається до теми безпеки атракціонів. Після нещасного випадку у червні минулого року, що стався на каруселі біля київського торговельного центру «Даринок», я зазначав, що на цей час права наглядового органу щодо контролю за безпекою розваг наших з вами дітей суттєво скорочено. У 2014­му інспектори Держгірпромнагляду, навіть якщо виявляли серйозні несправності в роботі механізмів атракціонів, не мали права зупиняти їх роботу. Вони могли лише повідомити про це власника атракціону та після повернення на своє робоче місце готувати подання до суду. Щоб, коли серед кількасот інших не менш важливих позовів дійде черга до «атракціонної справи», суд зобов’язав власників зупинити смертельно небезпечну машину.

Але, як показав час, це були ще квіточки. «Здобуток» сьогоднішнього дня є таким: рішенням Кабінету Міністрів України ЗАБОРОНЕНО всі види перевірок (за винятком питань сплати податків до державної скарбниці). Таким чином, уряду, що позиціонує себе як демократичний, який дбає про інтереси українського народу, абсолютно не цікаві здоров’я та життя маленьких громадян нашої країни. Я припускаю, що на великих підприємствах, де створені служби охорони праці, за безпекою співробітників здійснюється внутрішній контроль. І туди «государеве око» може поки не сягати. Але як можна не перевірити дитячі атракціони? У голові не укладається!

Усвідомлюючи всю серйозність цієї проблеми, ще наприкінці квітня теруправління Держгірпромнагляду в Київській області та м. Києві провело нараду, присвячену одному питанню – забезпеченню безпечної експлуатації атракціонної техніки у весняно­літній період у місцях відпочинку киян. До участі в нараді були запрошені власники атракціонів, фахівці з охорони праці районних держадміністрацій Києва та експертних організацій.

Звернення наглядового органу до підприємців було по­дитячому відвертим і навіть трохи наївним: «Давайте жити дружно!». Адже завдання в суб’єктів підприємництва та держави є спільним: не допустити нещасного випадку, особливо за участю дітей. І хоча контроль за безпечною експлуатацією атракціонів покладений на Держгірпромнагляд й інші центральні та місцеві органи виконавчої влади, у разі травмування людини на такій техніці кримінальну відповідальність несе саме її власник.

Підприємцям запропонували добровільно звернутися по допомогу до інспекторів Держгірпромнагляду, для того щоб фахівці провели техогляд і діагностику розважальної техніки перед початком її експлуатації.

Довідково: такий добровільний аудит не передбачає будь­яких санкцій, інспектори просто вказують на найбільш проблемні місця при експлуатації складної техніки, допомагають оформити необхідну дозвільну документацію тощо. І все це роблять безоплатно.

Останню пропозицію підприємці схвалили, але далі цього справа не пішла. У результаті станом на 20.06.2015 жоден власник атракціонів не звертався до Служби по допомогу. Усі вони, вочевидь, вирішили, що неприємності можуть статися з ким завгодно та де завгодно, але тільки не в них.

Сьогодні ми маємо купу атракціонів, про технічний стан яких лишається тільки гадати. Чому купу? Тому що станом на 01.05.2015 (ця дата вважається неофіційним початком роботи розважальної техніки) теруправління не мало жодного уявлення про те, скільки в Києві атракціонів. Такої інформації не було і в районних держадміністраціях. Департамент туризму КМДА не надав журналу інформації про те, скільки видано дозволів на встановлення атракціонів тимчасового розміщення у столиці станом на 01.07.2015. І це викликає подив, адже тут йдеться про одну­єдину цифру, що не становить державної таємниці! Нагадаю, що торік лише в Києві перебувало в експлуатації 152 атракціони підвищеної небезпеки та ще 34 – на території області.

Тільки уявіть собі, яка кількість наших дітей щодня протягом тримісячних канікул наражається на небезпеку! Перший дзвіночок цьогоріч вже був: полетів підшипник на каруселі, що розміщено на Софіївскій площі у столиці. Благо, що висота та швидкість були невеликими, тому обійшлося без травм. І після цього знову тиша. Знову чекаємо, міцно стиснувши кулаки на удачу.

Автор сам пройшовся місцями відпочинку киян з дітьми, щоб на правах споживача з’ясувати ступінь безпеки атракціонів і рівень підготовки персоналу, який на них працює. Питання щодо цього спочатку викликали здивування, а потім й обурення: мовляв, чого ти тут вештаєшся, клієнтів розлякуєш, забирайся, поки цілий і здоровий. У деяких випадках не знаю, чим би й закінчилося, якби не редакційне посвідчення. Я був радий, що не взяв із собою онука – у цей день він би мене зненавидів. Адже як пояснити 7­річній дитині, що далеко не все те, що пропонують дорослі та яке виглядає гарним і привабливим, є безпечним?!

Переді мною статистика, яку ще донедавна вів Держгірпромнагляд: з 2005 до 2009 року в Україні на атракціонах одержали травми 23 особи, семеро з них – смертельні. Згодом у результаті системної роботи Служби та взаємодії з місцевими органами влади ці цифри помітно поліпшилися – два роки потерпілих не було. Потім, коли були введені обмеження на проведення перевірок суб’єктів підприємництва, знову заговорили про травматизм. У травні 2012 р. протягом кількох днів – двоє загиблих діток. Після чого уряд оперативно прийняв рішення перевірити ВСІ атракціони!

Лише за травень 2012 р. інспектори Держгірпромнагляду оглянули 1830 атракціонів підвищеної небезпеки по всій території України, із них 414 пересувних! Було виявлено 2194 порушення, 338 атракціонів було заборонено до експлуатації інспекторами, 44 одиниці за технічним станом підлягали демонтажу.

А що, за три останні роки атракціони стали безпечнішими і фізично та морально не застарівають?

Тривожна тиша…

На що чекаємо?

Володимир Терещенко,

власкор

president banner1 banner4 banner3 banner2 banner5