Роман Чернега: «Безпека передусім – це філософія для бізнесу, держави, всього суспільства»


На інтерв’ю з головою Державної служби України з питань праці (Держпраці) Романом Чернегою читачі журналу чекали з нетерпінням. Річ у тім, що чергова реформа у сфері охорони праці (хоча до реорганізаційних потрясінь тут уже звикли) суттєво відрізняється від попередніх. Змінюються не тільки чисельність та підпорядкування центрального органу виконавчої влади, але й функціональні обов’язки служби. Відповідно, іншими мають бути й підходи до наглядової діяльності. Отже, хто перевірятиме, що перевірятиме, у який спосіб і з якими наслідками для суб’єкта господарювання – ці запитання ми адресували Роману Чернезі.

 

– Романе Тарасовичу, пропоную передусім відповісти на бліц­запитання: з чого Ви розпочали роботу в новій для Вас сфері та які першорядні завдання вже поставили перед службою?

 

– Свою роботу я розпочав із зустрічей: із представниками роботодавців, профспілок, міжнародних організацій, науковцями, керівниками підприємств та фахівцями з охорони праці. Крім цього, мене включено до складу наглядової ради Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Чому саме такими є перші кроки? По­перше, щоб заглибитись у суть та проблематику сфери трудових відносин. А це і правові питання, і охорона та гігієна праці, і соціальний захист потерпілих на виробництві тощо. По­друге, щоб налагодити постійний та ефективний соціальний діалог з партнерами та всіма зацікавленими сторонами.

Першорядні завдання я вже озвучив на брифінгу в уряді: скерувати зусилля на управління ризиками, на вдосконалення нормативно­правової бази з питань, що належать до компетенції Держпраці, зокрема на оновлення НПАОП.

 

– Дещо філософське запитання: як би Ви сформулювали гасло нової служби і що найперше хотіли б сказати всім, хто опікується в країні питаннями безпеки праці?

– Збереження життя та здоров’я людини на вироб­ництві – це мета й основний принцип роботи Державної служби України з питань праці. Ним повинні керуватися не тільки державні службовці, але й роботодавці та працівники. Власники, керівники підприємств мають усвідомити, що на першому місці стоїть безпека на виробництві, а вже потім – отримання прибутку. До речі, в європейських країнах гасло «Безпека передусім» є безумовним принципом у роботі як наглядових органів, так і всіх суб’єктів господарювання. Звичайно, культура охорони праці там формувалася протягом десятиріч. Але ж і наша країна обрала курс на зближення з Євросоюзом. І оскільки Україна є цивілізованою державою, де життя та здоров’я людини мають найвищу цінність, ми маємо відповідати цьому статусу та створювати умови для розвитку соціально орієнтованого бізнесу.

З цього принципу випливає стратегічне завдання служби – підняти статус та авторитет фахівців з охорони праці підприємств. Вони, як і лікарі, що давали клятву Гіппократа, обрали для себе «неприбуткову», але соціально важливу професію. Це ангели­охоронці працівників. Водночас фахівці з охорони праці є партнерами служби, на них ми покладаємося у своїй щоденній роботі. Таку ж думку, і мені приємно на цьому наголосити, поділяють і у федераціях роботодавців та профспілок. Як і щодо більшості питань, у нас збігається точка зору стосовно того, що спеціаліст з охорони праці – це перша після керівника підприємства авторитетна особа, статус якої має підтримуватися відповідними рішеннями та діями адміністрації. Лише в такому разі охорона праці справді посяде перше місце, а не матиме другорядне значення як для роботодавців, так і для працівників.

 

– Думаю, всім було б цікаво дізнатися, як Ви формуєте свою команду? Яким буде її обличчя?..

 

Бесіду вела Людмила Солодчук,

заступник головного редактора журналу «Охорона праці»

 Повна версія інтерв’ю – у журналі «Охорона праці» № 4/2015

 

president banner1 banner4 banner3 banner2 banner5